Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 602 263 302

Postaw na nowoczesne parapety z kamienia

Parapety wykonuje się z różnych materiałów – PCV, akrylu, drewna, laminatu czy ceramiki. Żaden z tych materiałów nie prezentuje się tak dobrze, jak parapety z kamienia. Są one funkcjonalne i do tego bardzo estetyczne. Zastanawiasz się, jakie parapety będą pasować w twoim domu? Koniecznie przeczytaj ten tekst.

 

Kamień w stosunku do innych materiałów

Parapety z kamienia są dużo bardziej uniwersalne niż parapety wykonane z innych materiałów. Poszczególne rodzaje kamieni naturalnych różnią się niektórymi właściwościami, lecz przeważnie są odporne na zarysowania, ścieranie czy uderzenia. Dzięki temu nie zniszczą się z taką łatwością jak PCV czy akryl. Można je dobrać zarówno do salonu, jak i do kuchni czy łazienki, czego nie można powiedzieć o parapetach drewnianych. Parapety kamienne się nie wypaczają. Ich ciężar może utrudniać montaż. Są one wtedy bardziej kruche. Jednak po właściwym założeniu pod okna stają się solidną półką na różnego rodzaju kwiaty i inne przedmioty. Kamień przewyższa inne materiały także pod względem czyszczenia. Różnego rodzaju plamy przeważnie da się z łatwością usunąć tradycyjnymi metodami. Jedną z największych zalet parapetów kamiennych jest ich estetyka. Można je wpasować w każde wnętrze. Są efektownym dopełnieniem różnych aranżacji.

Rodzaje parapetów kamiennych

Jednym z najpopularniejszych kamieni używanych do produkcji parapetów jest granit. Charakteryzuje się ziarnistą strukturą i widocznymi minerałami. Występuje on w różnych barwach, więc można go wpasować zarówno w jasne, jak i ciemne aranżacje. Granit jest niewrażliwy na działanie kwasów, detergentów i tłuszczów. Odporność na promieniowanie UV oraz niskie temperatury sprawia, że można go używać zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Marmur jest szczególnie ceniony za swoją elegancję. Charakteryzuje się gładką powierzchnią z widocznymi żyłkami. Występuje w różnych barwach, co także pozwala dobrać go do różnych wnętrz. Nie jest jednak tak odporny, jak granit. W niektórych zastosowaniach zaleca się zabiegi impregnacyjne, które zapobiegną jego zniszczeniu. Parapety z trawertynu występują w odcieniach bieli, brązu, beżu i czerwieni. Ze względu na chłonność wilgoci najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Niemniej jednak jego wygląd sprawia, że warto rozważyć jego wybór. Parapety można także wykonać z piaskowca. Z tego materiału wykonuje się elementy wewnętrzne i zewnętrzne. Są one trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

A może konglomerat?

Konglomerat jest przetworzonym kamieniem naturalnym. Powstaje przez połączenie różnego rodzaju materiałów z żywicą będącą spoiwem. Dzięki temu staje się odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i różnice temperatur. Konglomerat można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym jest zlepieniec, który występuje w naturze. Do wykańczania wnętrz stosuje się konglomerat sztuczny. Może on być na bazie popularnych kamieni jak granit lub marmur, lecz są również rodzaje zawierające dodatki w postaci szkła, luster, ceramiki czy innych materiałów. Konglomeraty występują w bardzo różnych gatunkach. W porównaniu do parapetów całkowicie wykonanych z kamieni są lżejsze, oferują większy wybór, są tańsze i przyjmują temperaturę otoczenia. Naturalny kamień przeważnie jest zimniejszy niż powietrze w pokoju.