Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 602 263 302

Pomnik z marmuru czy kamienia?

Wygląd grobu w oczywisty sposób świadczy o naszej pamięci w stosunku do zmarłej osoby. Dlatego też warto zadbać o to, aby towarzyszył mu reprezentacyjny pomnik. Na obiekcie tym mogą być umieszczone imiona zmarłych, daty ich urodzin i śmierci, a także refleksyjne sentencje. Nagrobkowi mogą też towarzyszyć dekoracyjne i ozdobne elementy przywodzące na myśl rzeźby.

 

Jak widać, decydując się na nagrobek, trzeba dokonać wielu wyborów. Należy między innymi określić, jak będzie on duży i co zostanie na nim umieszczone. Osobna decyzja dotyczy także tego, z jakiego materiału będzie miał być wykonany pomnik. W tym zakresie istnieją dwie główne opcje do wyboru. Jedną z nich jest budowa pomnika z marmuru, a drugą wzniesienie tego obiektu z innego kamienia. Najczęstszą alternatywą wobec pierwszego rozwiązania okazuje się zazwyczaj granit. Między tymi dwiema opcjami istnieją pewne podobieństwa, ale istotniejsze są w ich przypadku różnice.

Podobieństwa i różnice

Zbieżność między marmurem i granitem polega na tym, że oba te materiały mają pochodzenie naturalne i są wykonywane przez odpowiednią obróbkę z występujących w przyrodzie skał. Marmur i granit różnią się jednak wieloma właściwościami. Pierwsza z tych skał jest bardziej miękka i w większym stopniu poddaje się działaniu warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy wiatr. Pod tym względem granit wydaje się zdecydowanie bardziej wytrzymałą opcją. Jest też łatwiejszy w utrzymaniu. Bez trudu można z niego usunąć zanieczyszczenia i zachować go w reprezentacyjnym stanie. Mimo to, jak to czasem bywa, to nie praktyczniejsza opcja jest uważana za bardziej elegancką. Choć marmur w większym stopniu poddaje się działaniu niekorzystnych czynników, to właśnie on uznawany jest za najbardziej wyszukany materiał nagrobkowy. Dzieje się tak ze względu na duże walory estetyczne, jakimi charakteryzują się obiekty z marmuru. Oprócz tego, że mają one delikatne kolory, można je także łatwo formować w ciekawe kształty.

Posiadając wiedzę odnośnie tego, czym charakteryzują się pomniki marmurowe i granitowe, można podjąć decyzję o tym, co liczy się dla nas w większym stopniu. Jeżeli bardziej cenimy sobie praktyczność rozwiązania, powinniśmy postawić na granit. Natomiast w przypadku, gdy liczy się dla nas głównie estetyka, lepiej będzie, gdy wybierzemy marmur.