Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 602 263 302

Jakie płyty wybrać na nagrobek?

Wybór odpowiedniego kamienia oraz rodzaju nagrobka przeważnie jest trudny, ponieważ wielu ludzi nie posiada żadnej wiedzy na ten temat do czasu odejścia kogoś bliskiego. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam rodzaje i cechy różnych materiałów używanych na groby.

 

Rodzaj nagrobka

Pomniki stawia się przeważnie 6 miesięcy po pochówku. Cmentarze posiadają swoje wymogi dotyczące posadowienia nagrobków. Rodzaj mogiły uzależniony będzie od wykupionego miejsca. Podstawową decyzją, którą trzeba podjąć, jest wybór pomiędzy pomnikiem pojedynczym, podwójnym lub grobowcem rodzinnym. Kolejnym elementem jest jego kształt i forma. Firmy kamieniarskie przeważnie oferują różne wzory – począwszy od bardzo prostych, aż po nagrobki z wymyślnymi rzeźbami i dodatkami. Po ustaleniu tych elementów można wybrać materiał, z którego będzie wykonany nagrobek. Pamiętaj, żeby wyboru nie uzależniać tylko od wyglądu zewnętrznego. Pomnik powinien przetrwać długie lata pomimo zmieniających się warunków atmosferycznych. Musi być także łatwy w czyszczeniu.

Materiały trwałe

Przez wiele lat bardzo popularne było lastryko – sztuczny kamień powstały z cementu i grysu bazaltowego, grysu marmurowego lub innej skały. Tego rodzaju nagrobki są wytrzymałe i niedrogie. Jednak nie prezentują się tak dobrze jak naturalne kamienie, dlatego coraz rzadziej są stawiane. Współczesne lastryko można barwić na różne kolory, co daje większy wybór.

Jednym z najczęściej używanych kamieni na nagrobki jest trwały, odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne granit. Nie niszczy się pod wpływem różnic temperatur i promieni słonecznych, dzięki czemu przez wiele lat zachowuje swój pierwotny wygląd. Granit występuje w różnych wersjach – m.in. biały, szary, czarny, czerwony, brązowy, niebieski, fioletowy. Wybór jest bardzo duży, dzięki czemu wpasowuje się w różne gusta estetyczne. Poszczególne rodzaje granitu wykazują także inne stopnie twardości i nasiąkliwości, co również trzeba uwzględnić przy wyborze. Kamień musi być dostosowany do strefy klimatycznej. W Polsce często padają deszcze, a zimą przez długi czas może zalegać śnieg. Kamień o wysokim stopniu nasiąkliwości z czasem się wykrusza i traci trwałość.

Kamienie o niższej odporności

Niektórzy decydują się na bardziej elegancki i mniej popularny marmur. Nie jest to jednak najlepszy wybór w naszym klimacie. Marmur to skała wapienna, która ulega korozji przez działanie wody, mrozu, zmiennych temperatur czy przez kontakt z kwaśnymi deszczami. Przy wyborze tego kamienia trzeba pamiętać o jego impregnacji. Podobnie jest z piaskowcem. Miękkość tego materiału pozwala kamieniarzom tworzyć nietypowe kształty nagrobków. Choć materiał ten prezentuje się bardzo dobrze, jest mniej odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne niż granit. Dlatego też trzeba go pokrywać warstwą ochronna co najmniej raz w roku. Mniej popularnym wyborem jest konglomerat kwarcowy, czyli połączenie kwarców i dodatków. Przeważnie jest on tańszy niż naturalny kamień.